Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.12.2017 19:00

Český dokument ve středu: Na sever / Into the North

Nový český dokumentární film vypráví téměř zapomenutý příběh skupinky židovských teenagerů, kteří v roce 1939 dostali povolení opustit Protektorát Čechy a Morava a odjet do Dánska. Tam prožijí válečné roky a často jako jediní ze svých rodin přežijí holokaust. Nyní protagonisté, kterým je již přes 80 let vyprávějí o dobrodružstvích, práci, lásce, rodině, stesku po domově a životě zanechaném v Protektorátu.

Edita, Zdenka, Hana a Oskar byli ještě skoro děti, když v roce 1939 do Prahy přišli nacisté a byl zřízen Protektorát Čechy a Morava. Tito čtyři teenageři obdrželi, stejně tak jako dalších více než 300 dalších židovských děti z Německa, Rakouska a Československa, cestovní povolení do Dánska. Bez rodičů a dospělých se vydali na cestu přes Prahu až na sever. Díky podpoře dánské pobočky Mezinárodní ligy žen za mír a svobodu byly děti svěřeny do péče dánských rodin.

Po více než 70-ti letech se Oskar, který po válce emigroval do Israele, vrací za doprovodu své dcery a vnučky zpět do české vlasti. Společně navštíví jejich rodný dům v Jihlavě, rodinné hrobky v Třešti a také místo Oskarova odjezdu, pražské Masarykovo nádraží. Edita, která po válce zůstala ve Skandinávii, se pouští do hledání stop v dánské provincii, kde natrefí na svou nevlastní sestru Gerdu. Zdenka, která ještě během války obdržela povolení vycestovat do Palestiny, vypráví o svém stesku po domově a dopisech, které si psali s její rodinou.

Česká novinářka Judita Matyášová odhalila tento příběh v roce 2010. Společně s filmařkou Natashou Dudinskou propojila vzpomínky tří protagonistů s úryvky z deníků již zesnulé Hanya vytvořila z nich dojemné vyprávění o téměř zapomenuté záchranné akci.

CZ 2015, 70 min., Originál s anglickými titulky, režie: Natasha Dudinski

Vstup zdarma

Český dokument ve středu

Již několik let vznikají v České republice výtečné dokumentární filmy vysoké umělecké kvality, které divákovi zprostředkovávají nezvyklé obrazové zážitky a vypráví působivé příběhy, nezřídka kdy se dotýkající i společné česko-německé minulosti. V nové programové řadě vám České centrum Düsseldorf a Gerhart-Hauptmann-Haus jednou za měsíc představí vybrané příklady české dokumentární tvorby. Na projekci následuje skypový rozhovor s protagonisty nebo tvůrci filmu.

 

 

Místo konání:

Stiftung Gerhart-Hauptmann-Haus, Bismarckstraße 90, 40210 Düsseldorf

Datum:

13.12.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala