Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.2.2018 19:00

Český dokument ve středu: Generation N – Deutschböhme

Veronika Kupková a Olga Komarevtseva nechávají ve svém filmu vyprávět odsunuté i zůstavší sudetské Němce o svých zkušenostech po roce 1945. Čtyři postarší pamětníci před kamerou vzpomínají na své pohnuté, často neuvěřitelné osudy. Rodina Pauliho Lufty zůstala v zemi jen díky tomu, že při poválečných odsunech Němců z Čech byla jednoduše zapomenuta. A Simeon Schlosser ztratil svoji vlast hned dvakrát: poprvé, když byl vyhnán, a podruhé, když bylo jeho rodné město zaplaveno kvůli stavbě přehrady.

Mladé ženy z Čech a Ruska, které pracují jako projektové manažerky v mezinárodním volnočasovém komunitním centru, obdržely za svůj film Česko-německou novinářskou cenu 2017 v kategorii multimédia. „Díky své vlastní iniciativě a silným lidským výpovědím protagonistů filmu autorky dané téma přiblížily jak německému, tak i českému publiku,“ odůvodnila porota rozhodnutí.

Na otázky diváků odpoví režisérky ve videorozhovoru.

ČR 2016, 86 min, v originálním znění s titulky, režie: Veronika Kupková, Olga Komarevtseva

Vstup zdarma

 

Český dokument ve středu
Již několik let vznikají v České republice výtečné dokumentární filmy vysoké umělecké kvality, které divákovi zprostředkovávají nezvyklé obrazové zážitky a vypráví působivé příběhy, nezřídka kdy se dotýkající i společné česko-německé minulosti. V nové programové řadě vám České centrum Düsseldorf a Gerhart-Hauptmann-Haus jednou za měsíc představí vybrané příklady české dokumentární tvorby. Na projekci následuje skypový rozhovor s protagonisty nebo tvůrci filmu.

Místo konání:

Stiftung Gerhart-Hauptmann-Haus, Bismarckstraße 90, 40210 Düsseldorf

Datum:

14.2.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala