Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.4.2018 19:00

Český dokument ve středu: Batalives

Na téměř každé německé nákupní zóně můžeme narazit na obuvnictví, nad kterým září nápis Bata. Sotva někdo dnes ale ještě ví, že je to příjmení zakladatelů firmy Tomáše a Antonína Baťových, kteří v roce 1894 položili v moravském městě Zlín základ světovému obuvnickému impériu. Součástí tehdejší velmi progresivní firemní filozofii bylo budování sídlišť pro zaměstnance v blízkosti fabriky, s kulturní i sociální nabídkou. Mladí režiséři Karolina Zalabáková a Petr Babinec navštívili pět těchto sídlišť po celém světě a poznali tam jejich současné obyvatele.

V indickém Batanagaru žije dvacetiletý Shoma, kterému na život během týdne musí vystačit jen několik dolarů. Holanďan Henrik tráví po dlouhém pracovním životě v obuvní továrně důchod v Batadorpu. Matea z Chorvatska se chce dostat pryč z Bata-Borova, které jí a jejím přátelům slouží pouze jako kulisa k natáčení filmů na mobil. Bé z brazilského Bataypora se zamiloval do Češky a Věra ze Zlína stále rozkvétá při práci pro Baťu. I když jsou jejich životní příběhy velice rozdílné, historie jejich bydlišť je spojuje.

ČR 2017, 75 min., v českém znění s anglickými titulky, režie: Karolina Zalabáková, Petr Babinec

Vstup volný

Český dokument ve středu
Již několik let vznikají v České republice výtečné dokumentární filmy vysoké umělecké kvality, které divákovi zprostředkovávají nezvyklé obrazové zážitky a vypráví působivé příběhy, nezřídka kdy se dotýkající i společné česko-německé minulosti. V nové programové řadě vám České centrum Düsseldorf a Gerhart-Hauptmann-Haus jednou za měsíc představí vybrané příklady české dokumentární tvorby. Na projekci následuje skypový rozhovor s protagonisty nebo tvůrci filmu.

 

 

Místo konání:

Stiftung Gerhart-Hauptmann-Haus, Bismarckstraße 90, 40210 Düsseldorf

Datum:

18.4.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala