Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2012 20:00

Ostře sledované vlaky / Kolín nad Rýnem

Podle předlohy: Bohumil Hrabal (podle stejnojmenné novely) Scénář: Bohumil Hrabal, Jiří Menzel Režie: Jiří Menzel Kamera: Jaromír Šofr Hudba: Jiří Šust

Film byl natočen v souladu s poetičností literárního díla Bohumila Hrabala. Děj se odehrává na sklonku II. světové války, příběhem mladého železničáře, který je zabit při sabotáži proti německým okupantům právě v době kdy dozrává v muže. Film plný humoru přesto neztrácí nádech absurdity a tragedie doby.

Cena: Oscar Americké filmové akademie ,za nejlepší ne-anglicky mluvený film ,získal režisér Jiří Menzel (1967)

Elév Miloš Hrma nastoupil na zácvik do malé železniční stanice.  Přednosta stanice, vášnivý holubář, má laskavou manželku, ale   přesto závidí výpravčímu Hubičkovi jeho úspěchy u žen. Milošovou zatím platonickou láskou je pohledná průvodčí Máša. Zkušený    Hubička předává Milošovi odborné znalosti a zároveň se dozví, že mladík je dosud panic. Idylu stanice naruší příjezd rady Zedníčka, který vysvětlí zaměstnancům, že ústup německých vojsk na všech frontách je plánovaný a Říše vyhrává. Máša stráví s Milošem   milostnou noc. Své selhání řeší mladý muž druhý den pokusem o  sebevraždu. Je zachráněn a lékař mu vysvětlí, že ejaculatio precox je v jeho věku normální. Doporučí mu zácvik u zkušené ženy Hubička laškuje při noční službě s telegrafistkou Zdeničkou a  potiská jí zadeček úředními razítky. Její matka to tak nenechá.  Přednostu připraví dva skandály o vytoužené povýšení na inspektora. Němci jsou nervózní, na českých tratích vyhazují partyzáni   do povětří jejich transporty zbraní. I na této stanici má dojít  k sabotáži. Mladá artistka Viktoria Freie, která přivezla pumu,  zbaví na Hubičkovu žádost Miloše problému s panictvím. Osmělený  mladík se v nouzové situaci ujme sám výbušniny. Akce se povede a transport vybuchne. Přitom však zahyne i sám nešťastný elév.

Místo konání:

Filmclub 813 (Hahnenstraße 6 , 50667 Köln)

Datum:

26.9.2012 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala