Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.12.2012 19:00

Autorské čtení s Hanou Frejkovou

19:00 hod. Čtení v Lew Kopelew Forum, Kolín Divný kořeny… Čtení a vyprávění s herečkou a autorkou Hanou Frejkovou proběhne u příležitosti 60. výročí monstrprocesu Slánský. Proces Slánský, známý pod delším úředním názvem Proces s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského, byl vykonstruovaný politický proces, konaný na nátlak Stalina roku 1952.

Hana Frejková se narodila roku 1945 v Londýně, kde žili její rodiče v exilu. Její otec, Ludvík Frejka, ekonom a přesvědčený komunista, vedl v letech 1948-1952 oddělení národohospodářské ekonomiky v kanceláři prezidenta Klementa Gottwalda. V monstrprocesu Slánský, který proběhl roku 1952, byl odsouzen k smrti a 3. 12. 1952 popraven. Stejně jako dvanáct z čtrnácti obžalovaných, i Ludvík Frejka byl židovského původu.

Matka Hany Frejkové, Elisabeth Henke-Warnholtz, byla herečka, původem z Hamburku, která účinkovala v pražském angažmá. Po monstrprocesu musela opustit dceru a odstěhovat se z Prahy do Sudet, kde pracovala jako dělnice. Zpátky do Prahy se mohla poprvé vrátit až v roku 1963.

Hana Frejková vystudovala herectví na JAMU v Brně a po škole působila v několika českých divadlech, například v Karlových Varech či Praze. Od roku 1986 je umělkyní na volné noze a spolupracuje s řadou mezinárodních divadel a filmových produkcí. Německé publikum ji zná především z filmové adaptace knihy George Taboriho „Matka kuráž“ od režiséra Michaela Verhoevna.

V knize Divný kořeny (Seltsame Wurzeln), která v češtině vyšla roku 2007, Hana Frejková zpracovala životní příběh své rodiny. Bylo jí sedm let, když ztratila otce a objevila se v neznámém prostředí. Po půl století se tedy rozhodla, vydat se na cestu po stopách rodinné historie a své vlastní identity. Knihu autorka poskládala nejenom ze svých vzpomínek, ale také z příspěvků příbuzných a zpráv z archivu, který byl až do roku 1989 uzavřen. Vznikla tak kniha, jenž je nejenom silným osobním příběhem o hledání vlastních kořenů, ale také hlubokým svědectvím o historii minulého století.

Moderuje a tlumočí: Dr. Zuzana Jürgens, České centrum v Düsseldorfu

S podporou Českého Ministerstva kultury

 

Místo konání:
Lew Kopelew Forum, Neumarkt 18a 50667 Köln
Datum:

13.12.2012 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala