Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.4.2013

Ivana Šrámková: Stvoření

V galerii skla Hittfeld bude v neděli 7. dubna 2013 od 11:30 do 14:00 otevřena výstava umělkyně Ivany Šrámkové s názvem „Stvoření“. Vernisáž se bude konat za přítomnosti autorky.

Galerie skla Hittfeld prezentovala v průběhu 25 let své existence velký počet uměleckých sklářů, kteří své práce z velké části prezentovali na samostatných výstavách. Ivana Šrámková vystavovala v této galerii již v roce 1989, tedy hned po ukončení jejího studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Byla to její první výstava v zahraničí. Od té doby byla její díla v galerii stále zastoupena.

Ivana Šrámková se nechává inspirovat uměním primitivních národů nebo antikou. Pro své monumentální objekty umělkyně částečně upouští od silných optických vlastností skla a využívá místo toho jeho barevnost, kterou svým způsobem zpracování povrchu nechává sklem prosvítat světlo.    

Ve svých figurách lidí a zvířat vyjadřuje svou vlastní filozofii. Umělkyně se v poslední době zaměřuje na dvě témata. Jedno z nich jsou ptáci, kteří působí velice živě a jejichž radostným společenstvím publikum rozveseluje. Tato veselost je v protikladu k monumentálním objektům, např. k „raněné lvici“, kterou Ivana Šrámková vyjadřuje bezbrannost a zranitelnost. Dále se už několik let věnuje jedinečným, osobitým figurám, které vyjadřují velký klid a stálost. Také po technické stránce jsou tyto objekty velice náročné, už jen díky své velikosti a váze.

Objekty Ivany Šrámkové jsou zastoupeny v soukromých sbírkách i muzeích po celém světě. Úspěch českého sklářského umění je ovlivněn jeho více než staletou tradicí i vynikajícím a jedinečným desetiletým vzděláním, které ve většině případů sestává ze studia na středních odborných školách a na něj navazujícího studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Toto rozsáhlé studium umožňuje jak řemeslnou dokonalost, tak schopnost umělecké realizace. Na základě tohoto vzdělání jsou čeští sklářští umělci také vynikající malíři, sochaři a grafikové. To potvrzuje také tato poutavá výstava, která vedle sklářského umění prezentuje i malbu a grafiku umělců.

 Vernisáž v neděli, 7. dubna 2013 od 11:30 do 14:00 hodin.

Doba trvání výstavy: 07.04. - 18.05.2013

Otevírací doba výstavy:

středa – pátek 14:00 – 18:00

sobota 10:00 – 14:00

- po dohodě kdykoli -

 

Místo konání:
Glasgalerie Hittfeld, Kirchstr. 1, 21218 Seevetal
Datum:

7.4.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala