Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.10.2016 19:00

Český dokumentární film ve středu: Olga

K nedožitým 80. narozeninám Václava Havla, 5.10.2016, představíme film o jeho manželce Olze. Olga Havlová byla nejbližší a nejspolehlivější parťák Václava Havla, byla kamarádka, která nezkazila žádnou legraci, naopak ji vymýšlela, byla štědrou hostitelkou, vášnivou hráčkou a houbařkou, milovnicí přírody, ostrou glosátorkou, statečnou a pilnou disidentkou, byla ženou moudrou a věcnou, vždy s nohama na zemi a vždy svá. Především od 70. Do 90. let hrála Olga Havlová důležitou roli v české společnosti. Po Pražském jaru se angažovala v opozičním hnutí a byla jedna z prvních, kdo podepsal Chartu 77. Během uvěznění Václava Havla převzala jeho místo a byla činná jako autorka a samizdatová vydavatelka. Byla to osobnost, která v roce 1990 založila Výbor dobré vůle, který pomáhá dodnes.

Režisér Miroslav Janek natočil dokument Olga po úspěšním filmu „Občan Havel“.  Za „Olgu“ získal v únoru 2015 Českého lva za nejlepší dokumentární film. Tvůrci filmu říkají o svém záměru: „Nešlo nám o odhalování nových pravd a překvapivých skutečností. Ve filmu se s Olgou Havlovou potkáváme, vyslechneme útržky jejích monologů a po návratu z kina budeme mít o čem přemýšlet. Jedná se o snahu rekonstruovat osobnost prostřednictvím jejích životních postojů, představit dobu, ve které žila.“ 

Po promítáni filmu se můžete těšit na skypový rozhovor s Vladimírem Hanzelem, který byl 13 let osobním tajemníkem disidenta a poté prezidenta Václava Havla a nyní působí ve správní radě Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

CZ 2014, OmeU, 87 Min., Regie: Miroslav Janek

Středa, 12.10.2016, 19.00 hod v Gerhart-Hauptmann-Haus, Düsseldorf

Vstup volný

 

Český dokument ve středu

Již několik let vznikají v České republice výtečné dokumentární filmy vysoké umělecké kvality, které divákovi zprostředkovávají nezvyklé obrazové zážitky a vypráví působivé příběhy, nezřídka kdy se dotýkající i společné česko-německé minulosti. V nové programové řadě vám České centrum Düsseldorf a Gerhart-Hauptmann-Haus jednou za měsíc představí vybrané příklady české dokumentární tvorby. Na projekci následuje skypový rozhovor s protagonisty nebo tvůrci filmu.

 

 

 

Místo konání:

Stiftung Gerhart-Hauptmann-Haus, Bismarckstraße 90, 40210 Düsseldorf

Datum:

12.10.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala