Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.12.2016 19:00

Český dokument ve středu: Dál nic / Byeway

Nejen v této zemi se objevují velké stavební projekty s rozsáhlými finančními náklady a nekonečnými stavebními pracemi, jako například Labská filharmonie nebo Berlínské letiště. Dokument „Dál nic“ režiséra Iva Bystřičana, který je původním vzděláním sociolog, zkoumá problémy spojené s dostavbou dálnice D8, vedoucí z Prahy do Drážďan. Vydává se přes chráněnou krajinu Českého středohoří po šestnáctikilometrové trase léta nedokončeného úseku dálnice z Lovosic do Řehlovic a zkoumá vztahy mezi skupinami lidí zasaženými její stavbou.

Jedni se nemohou dočkat, až bude dálnice hotová, usínají s klapkami na uších a s hrůzou pozorují své popraskané domy i jejich klesající cenu na realitním trhu. Druhou stranou je stavbyvedoucí Pavel Lány, který se snaží dálnici dokončit a konečně si užít zaslouženého důchodu.

Proti nim pak stojí ekologický aktivista Miroslav Patrik z hnutí Děti Země, který se snaží chránit přírodu a skrze žaloby přinutit stavitele k dodržování zákonů. "Jedna z hlavních postav chrání nejen přírodu, ale vlastně i hlídá dodržování zákona," připomněl režisér, že často už nejde jen o ochranu "broučků a žabiček", ale i o fungování úřadů státní správy.

Film není jen sociologickou sondou do lidských životů, zásadní roli tu hraje i kamera pracující s leteckými záběry. Bez zajímavosti není ani hudba, která film doprovází. Vychází z opery Tannhäuser německého skladatele Richarda Wagnera, který se k libretu této opery inspiroval právě Českým středohořím.

CZ 2013, 75 min., OmeU, Regie: Ivo Bystřičan         

Středa, 14.12.2016, 19.00 hod v Gerhart-Hauptmann-Haus, Düsseldorf

Vstup volný

Český dokument ve středu

Již několik let vznikají v České republice výtečné dokumentární filmy vysoké umělecké kvality, které divákovi zprostředkovávají nezvyklé obrazové zážitky a vypráví působivé příběhy, nezřídka kdy se dotýkající i společné česko-německé minulosti. V nové programové řadě vám České centrum Düsseldorf a Gerhart-Hauptmann-Haus jednou za měsíc představí vybrané příklady české dokumentární tvorby. Na projekci následuje skypový rozhovor s protagonisty nebo tvůrci filmu.


Místo konání:

Stiftung Gerhart-Hauptmann-Haus, Bismarckstraße 90, 40210 Düsseldorf

Datum:

14.12.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala