Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.10.2017 18:00 - 12.1.2018 0:00

Bohuslav Fuchs – avantgardní architekt

Jako vizionář, architekt, urbanista a teoretik vytvořil Bohuslav Fuchs (1895-1972) z Brna město moderní architektury. V čem je stopa a dílo Bohuslava Fuchse výjimečné a inspirativní, přiblíží dvanáct současných českých a slovenských architektů, kteří komentují vybrané Fuksovy funkcionalistické budovy – například jednu z jeho prvních realizací Zemanovu kavárnu, ikonický hotel Avion, monumentální obřadní síň brněnského ústředního hřbitova nebo rozsáhlé městské lázně. Elegantní jednoduché linie s důrazem na architektonický detail přiblíží i dobová výkresová dokumentace, fotografie z doby vzniku a ilustrativní fotografie současného stavu.

Uznávaný český historik architektury Vladimír Šlapeta hodnotí dílo Bohuslava Fuchse následujícími slovy: „Jeho uskutečněné stavby v Čechách, na Moravě i na Slovensku, tvoří po celou dobu první republiky doslova milníky, které lemují vývoj naší moderní architektury – od vodní elektrárny v Háji u Mohelnice, obřadní síňě města Brna, přes pavilon města Brna, hotel AVION, vlastní dům, brněnské lázně v Zábrdovicích, Masarykův domov, komplex školy VESNA, spořitelny, sanatorium Morava, aerodynamické vily až po organicky laděnou Zelenou žábu a doznění v areálu firmy AKA a hotelu Vlčina.“

Za své názorové spřízněnce považoval Bohuslav Fuchs hnutí De Stijl, prostředí Bauhausu a funkcionalismus spolku pro moderní architekturu CIAM založeném Le Corbusierem, se kterými byl během svého života v osobním kontaktu. Fuchs započal svoji kariéru studiem na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Kotěry, v jehož ateliéru později také pracoval. V roce 1922 se Fuchs trvale usadil v Brně, kde od roku 1923 působil jako pracovník městského stavebního úřadu. Roku 1929 mu také vychází první monografie ve švýcarské Basileji, vzápětí vystavuje návrhy ve Stockholmu, Vídni a Berlíně. O tři roky později je zastoupen na slavné výstavě newyorského muzea Moderního umění The International Style, která uvedla funkcionalismus na americkou architektonickou scénu. Jeho stavby jsou vzápětí zařazeny do učebnice typologie absolventa Bauhausu Ernsta Neuferta Bauentwurfslehre, která se užívala k výuce po celá desetiletí po celém světě.  V letech 1938 až 1940 byl profesorem Uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v rozmezí let 1945 – 1958 působil jako pedagog Vysokého učení technického v Brně, kde byl v roce 1947 jmenován profesorem. Bohuslav Fuchs byl členem řady odborných organizací, kupříkladu SVU Mánes, dopisující člen RIBA v Londýně, stálý delegát CIAM a čestný místopředseda IFHP. Roku 1968 byl jmenován národním umělcem. Vzhledem k poválečnému politickému vývoji zůstalo dílo Bohuslava Fuchse bohužel nedokončeným fragmentem.  

Díky své činnosti se stal již během svého života uznávaným v zahraničí, v Čechách byl od konce čtyřicátých let vyškrtáván z veřejných soutěží a jen několik jeho návrhů mohlo být realizováno. Na konci let padesátých byl dokonce donucen se vzdát svého postu pedagoga.

Mnoho jeho budov je dnes ve velmi špatném stavu nebo byly necitlivě zrekonstruované. Tato výstava vznikla nejen k připomenutí 120. výročí narození Bohuslava Fuchse, ale právě i proto, aby upozornila na současný znepokojující stav architektova odkazu.

 

Autoři výstavy: Martin Enev, Gabriel Kurtis, Martin Polák, Pavel Jirásek

Autoři textů: prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc., Dr. Irena Murray-Žantovská, Prof. Ing. arch . Eva Jiřičná, Ing. arch. Marek Štěpán, akad. arch. Jan Sapák, Doc. Ing. arch. Antonín Novák, prof. Ing. arch. Petr Pelčák, Ing. arch. Vlado Milunić, Ing. arch. Viktor Rudiš, Ing. arch. Ludvík Grym, Ing. arch. Matúš Vallo, Doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, Ing. arch. Zdeněk Fránek, Ing. arch. Karel Doležel

Fotografie: Ing. arch. Petra Musilová, Muzeum města Brna

Zahájení: středa, 25.09.2017, 18:00 v Gerhart-Hauptmann-Haus 

Trvání výstavy: čtvrtek, 26. 10. 2017 – pondělí, 15. 01. 2017

Otevírací doba: 

po, st 10:00 - 17:00

út, čt 10:00 - 19:00

pá 10:00 - 14:00


Doprovodný program:

15.11.2017 v 19:00 promítání filmu Evropský architekt Bohuslav Fuchs / European Architect Bohuslav Fuchs (CZ 2016, 57 Min., v originále s angl. titulky, režie: Pavel Jirásek) v rámci řady Český dokument ve středu.

Vstup zdarma

Společná akce nadace Gerhart-Hauptmann-Haus Düsseldorf a Českého centra Düsseldorf. Výstava vznikla v Galerii architektury Brno za podpory Nadace české architektury. Projekt byl realizován ve spolupráci s Muzeem města Brna a Českou televizí, ATEH lighting, Legia a za finanční podpory Statutárního města Brna.

 

Místo konání:

Stiftung Gerhart-Hauptmann-Haus, Bismarckstraße 90, 40210 Düsseldorf

Datum:

Od: 25.10.2017 18:00
Do: 12.1.2018 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala